Ma egy olyan projektről mesélek, amihez kivételesen semmi közöm – egyelőre. Az E.ON Hungária egyik rendezvényén, a Gemenci Energia konténer helyszínbejárásán vettem részt, ami egy lenyűgöző új kezdeményezés.
Egyre okosabbak a kütyüjeink, és egyre több van belőlük: már lemondtunk az analóg órákról, a vezetékes headsetekről, de a folyamatosan okosodó lakásokban már a lámpakapcsoló sem divat. A sok kütyü pedig folyton éhes, állandó áram-utánpótlást követel. Sőt, beszállnak a versenybe az elektromos autók, buszok, rollerek és egyéb közlekedési eszközök is. Nem kell túl zseniális jósnak lenni ahhoz, hogy azt mondjuk: a lakossági energiafelhasználás, az áramigény nőttön-nő, és ez a tendencia még el fog tartani egy darabig. Az E.ON Hungária szerint 2050-re az emberiség jelenlegi energiafelhasználása megtöbbszöröződik.
Ennek fényében hihetetlen a gondolat, hogy 2017-ben is vannak még olyan ingatlanok, ahol nincs elektromos energiaellátás. Egyáltalán.
Az energia konténer ezt az ellentmondást kívánja majd feloldani, méghozzá gazdaságos, gyors, stabil megoldásokkal.
Mi az az energia konténer?
A cég közleménye szerint „az Energia Konténer egy megújuló alapú és autonóm működésű eszköz, ami a hálózattól távol eső ingatlanok villamos energia ellátására szolgál, alkalmas az átlagos lakossági fogyasztási igénynek megfelelő éves energiamennyiség biztosítására ~ 4000 kWh, 3x16A/400V.
A konténerre telepített napelem rendszer villamos energiát állít elő, amelyet direktben el lehet fogyasztani, vagy az elsődleges akkumulátoros tárolókban elraktározni. Amennyiben direkt fogyasztás nincs, az akkumulátorok feltöltődtek, akkor megkezdődik a hidrolízis, a megtermelt hidrogén, a konténeren kívül elhelyezett palackokban kerül tárolásra. Éjszaka, vagy borús időben, amikor a solar rendszer nem termel, a fogyasztási igények az akkumulátorokból, vagy az üzemanyag cellán keresztül a hidrogén gázból szolgálhatók ki.
A konténer fejlesztési projekt 2013 novemberében indult annak érdekében, hogy az E.ON alternatív megoldási lehetőségeket adjon a villamosítatlan, külterületi ingatlanok villamos energia ellátására.”
A cél tehát az autonóm működés, vagyis hogy ezek a konténerek függetlenek legyenek bármilyen energiahálózattól, olyan területeken is könnyen kiépíthessék őket, ahova eddig okkal nem vitték ki az áramot. Mivel az efféle területeken rendszerint a mobilhálózatok lefedettsége is esetleges, így a konténerek távfelügyeletének biztosításához műholdas kommunikációt kell igénybe venni.
Hol használják jelenleg az energiakonténert?
A gemenci erdészház az első, ahol „bevetették” ezt az energia konténert: érthető módon az erdészek, hivatásos vadászok viszonylag nomád körülmények között dolgoznak, de ez mostantól nem jelenti azt, hogy nélkülözniük kell a modern kor előnyeit.
Az E.ON Hungária számára ez nem csupán egy megoldás az erdészház problémájára. Az ország egyik legszebb táján, a gemenci erdőben elhelyezett konténer azt üzeni, hogy lehetséges, sőt, valóságos a természetes, megújuló energiaforrások használata, ez lehet az ember és a természet békés együttélésének egyik kulcsa. Egy fantasztikus fejlesztés, amit lelkes környezetvédőként teljes mellszélességgel támogatok – és remélem, hogy hamarosan én is részt vehetek egy hasonló projektben, amit nem csak szakmailag, hanem a Föld jövőjére nézve is előremutatónak tartok.
A további részletekkel is szolgáló eredeti videót itt tudod megnézni:
Lóth Tamás
Korábbi cikkek: Lóth Tamás (Minden cikk)
- Újdonság a Teletom weboldalán - 2018.01.01.
- Egy izgalmas projekt – a Gemenci energia konténer - 2017.05.24.
- Megvizsgáltattam – Coface tanúsítvány - 2017.05.14.
- Never lose power again – Sose veszítsd el a … - 2017.05.11.